W dzisiejszych czasach użytkownikami stron internetowych są nie tylko osoby młode, sprawnie poruszające się w wirtualnym świecie. Wiele firm, a także urzędów z uwagi na powszechność internetu, musi także stworzyć serwisy intuicyjne, które są dostosowane do osób dotkniętych wykluczeniem cyfrowym. Po części obowiązek tworzenia serwisów dostępnych został narzuconych przez prawo. Zestaw unormowanych zasad wprowadził standard WCAG 2.0. WCAG to skrót od Web Content Accessibility Guidelines. Jest to zbiór zaleceń, na których bazując, można zbudować stronę internetową pozwalającą na korzystanie z niej także przez osoby narażone na wykluczenie cyfrowe.
Standard ten jest obowiązkowy w przypadku urzędów i instytucji publicznych. Właśnie jedną z takich instytucji z jest nasz klient – Muzeum w Kozienicach.
Strona internetowa, którą mieliśmy okazję budować oprócz bycia estetyczną, miała spełniać standard WCAG 2.0. Wielkość czcionek oraz możliwość ich powiększenia daje szansę skorzystania ze strony przez osoby, mające problemy z widzeniem. Strona także graficznie nawiązuje do przyjętych przez WCAG standardów. Tło jest jasne, przyciski mają napisy w kolorze czarnym, przez co są łatwo zauważalne. Graficznie strona jest stonowana. Jednak utrzymanie jej w kolorystyce czarno – białej to także zamierzone działanie. Pozwala to na zachowanie spójnego charakteru z elementami identyfikacji wizualnej muzeum – jakim jest logo. Całość urozmaicają barwne zdjęcia. Strona internetowa muzeum jest zbudowana na komercyjnym systemie zarządzania treścią Web-CMS. Głównym założeniem była możliwość prezentacji zasobów muzealnych oraz umieszczania informacji o nadchodzących wydarzeniach i wystawach. Dzięki systemowi administrator może w sposób szybki i bez konieczności znajomości języków programowania edytować treści oraz wstawiać nowe. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji strony internetowej WCAG 2.0 dla Muzeum z Kozienic.
powrótul. Białostocka 24 lok. 111
03-741 Warszawa