Maszyny rolnicze towarzyszą uprawie już od wieków. Początkowo były one napędzane przy użyciu zwierząt domowych, teraz, chociaż nadal spotkać można je na wsiach w użyciu, częściej wykorzystuje się nowoczesny sprzęt współpracujący z ciągnikami rolniczymi lub też samobieżny. Szeroki wybór maszyn rolniczych powoduje, że praca na roli jest o wiele bardziej wygodna niż kiedyś. Powiększa się również jej wydajność, ponieważ maszyny są w stanie szybciej i dokładniej wykonywać różnorodne czynności, począwszy od orania ziemi, poprzez sianie, a skończywszy na zbiorze plonów.
Najczęściej maszyny rolnicze wykorzystywane są łącznie z ciągnikami. Ciągnik, czyli inaczej pojazd potocznie nazywany traktorem, jest używany do przemieszczania różnych maszyn i urządzeń rolniczych, które same napędu nie posiadają. Ciągniki dzięki swojej konstrukcji doskonale sprawdzają się przy pracy na polu, gdzie nierzadko ziemia jest grząska i zwykłe pojazdy nie poradziłby sobie ze swoimi zadaniami. Ciągniki są uniwersalne i można podłączyć do nich rozmaite dopasowane maszyny, które dobierane są przez rolnika w zależności od czynności, jaka ma być wykonana. Firma Anderson dostarcza dwa rodzaje maszyn rolniczych - owijakri szeregowe oraz przyczepy samozaładowcze.
Do najczęściej wykorzystywanych maszyn rolniczych zalicza się między innymi agregaty uprawowe, które służą to rozdrabniania i spulchniania roli. Agregaty są połączeniem bron, glebogryzarek oraz kultywatorów, dodatkowo mogą zawierać specjalne siewniki, które od razu dokonują wysiania ziaren do gleby. Siewniki rolnicze używane są też jako osobne maszyny. Dzięki nim można dokonywać wysiewu nasion takich jak zboża, rzepak, słoneczni, kukurydza czy trawy. Siewnik pozwala na równomierne rozmieszczanie partii nasion na większej szerokości. Tam, gdzie chodzi o wysadzenie roślin cebulowych bądź bulwiastych, przydadzą się specjalne sadzarki. Najczęściej są to maszyny samojezdne, czyli nie wymagają podłączenia ich do ciągnika.
W trakcie wegetacji roślin konieczne jest także ich nawożenie. W tym celu rolnik może wykorzystać rozsiewacz nawozów, opryskiwacz, roztrząsacz obornika czy inne maszyny, których celem jest rozmieszczenie na polu uprawnym materiału. Do nawadniania upraw służą z kolei maszyny nazywane deszczownicami.
Do zbioru plonów wykorzystywane są różnorodne kombajny rolnicze. Są to maszyny, które jednocześnie są w stanie kosić i młócić zboża. Kombajny ziemniaczane wykopują ziemniaki oraz oddzielają bulwy od reszty rośliny. W sprzedaży znajdują się także kombajny do buraków oraz innego rodzaju warzyw i owoców. Do koszenia trawy wykorzystuje się specjalne kosiarki rolnicze.
To tylko niewielka część dostępnych na rynku rolniczym maszyn. Rolnicy mają ich do dyspozycji znacznie więcej. Sporo z maszyn posiada rozbudowane funkcje i dzięki temu są one w stanie wykonywać zadania kilku różnych maszyn jednocześnie. Niestety, dobrej jakości maszyny rolnicze to dość duży wydatek, niemniej jest to dla rolnika jedna z najlepszych inwestycji w swoje gospodarstwo. Oszczędność czasu, wydajniejsza praca, większy komfort to najważniejsze atuty ich wykorzystywania.
powrótul. Białostocka 24 lok. 111
03-741 Warszawa