Widujemy je na co dzień w różnych pomieszczeniach i przestrzeniach, jednak nie zawsze zwracamy na nie uwagę. To powszechny błąd, ponieważ mogą one uchronić nas przed dużym niebezpieczeństwem. Znaki bezpieczeństwa w formie tablic i symboli są jednym z podstawowych elementów ostrzegania i informacji w BHP. Prezentują one zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, normy ich przestrzegania. Umieszczane są one w miejscach użyteczności publicznej oraz w zakładach pracy. Wygląd tablic i znaków BHP jest znormalizowany i określają go normy krajowe i międzynarodowe. W Polsce są to tak zwane Polskie Normy, które zostały wprowadzone w latach dziewięćdziesiątych - PN-92/N-01256/01, PN-92/N-01256/02 oraz PN-92/N-01256/03. Również stosowane są znaki oparte na międzynarodowych normach ISO.
Znaki BHP są tak projektowane, aby na ich podstawie można było od razu dowiedzieć się, jak należy postępować w konkretnym przypadku lub też posiadają one dodatkowo tekst stanowiący ostrzeżenie, zakaz lub nakaz. Na podstawie znaków BHP można bezpiecznie korzystać z przestrzeni w budynkach, na budowie czy też w przestrzeni otwartej, gdzie są one także obowiązkowo umieszczane. Koniecznie znaki bezpieczeństwa muszą być również lokalizowane w zakładach pracy, gdzie zagrożenia powinny być czytelnie oznakowane. Dostępnych jest bardzo wiele typów znaków bezpieczeństwa – mogą one informować o czymś, nakazywać lub zakazywać i ostrzegać, jak zostało to wcześniej wspomniane. Stosowane są w związku z tym różnorodne znaki ochrony przeciwpożarowej, na przykład oznaczenia drzwi ewakuacyjnych, miejsca znajdywania się sprzętu gaśniczego, hydrantów wewnętrznych. miejsc, które szczególnie narażone są one niebezpieczeństwo pożaru czy też takich, gdzie obowiązuje zakaz palenia tytoniu lub używania otwartego ognia.
Kolejnym rodzajem znaków są znaki ewakuacyjne oraz znaki ochrony i higieny pracy, których zadaniem jest prezentacja ostrzeżeń, na przykład przed porażeniem prądem elektrycznym. Dostępne są też znaki zakazu, przykładowo zakazu przejścia albo picia wody. Szeroki wybór znaków bezpieczeństwa, które umieszcza się w różnych miejscach, od szkół, poprzez parkingi czy też stacje paliw, aż do budów, pozwala na to, aby wpływać wydatnie na bezpieczeństwo użytkowników konkretnej przestrzeni.
powrót
ul. Białostocka 24 lok. 111
03-741 Warszawa